Menu

درباره ما

درباره ما

رشد غرورآفرین تحقیقات علمی در کشور و افزایش روزافزون مستندات علمی و پژوهشی برگ زرینی از افتخارات کشور در سالهای اخیر محسوب میگردد. حجم قابل توجهی از اطلاعات ارزشمند هر سال توسط محققین و پژوهشگران  تولید میگردد. اما متاسفانه عدم دسترسی سریع و آسان به جمیع مقالات چاپ شده در هر حیطه، به صورت نظام مند و مدون باعث شده است که استفاده بهینه و مطلوب در مستندات بدست آمده فراهم نشود.

 

پروژه کتاب "کلید سلامت ایران" با هدف گردآوردی جدیدترین و کامل­ترین اطلاعات آماری مربوط به بیماری­های شایع در ایران و موضوعات مختلف حیطه سلامت در سال 1389 شمسی آغاز شده و تصمیم بر آن است که با استفاده از حداکثر ظرفیت موجود در کشور، این کتاب به صورت مستمر تکمیل و به روزرسانی شود.

در فاز اول این پروژه که در سال 91 به اتمام رسیده است علاوه بر تصمیمات کلی مبنی بر نحوه پیشرفت پروژه و تصویب کلیت کار چند فصل به عنوان پایلوت نیز نگارش شده است.نسخه اول این کتاب هم اکنون با 30 عنوان متنوع به صورت الکترونیک (به آدرس www.ihrs.ir) (27 فصل به صورت اولین نسخه نگارش شده و 3 فصل بروز رسانی شده) در حال ارائه به جامعه پزشکی ایران می باشد، امید است با وجود نقص­ها و کاستی­ها بتواند راهگشای محققین و صاحب­نظران باشد. پرواضح است که پویایی و تکمیل این مجموعه جز با دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات ارزشمند شما عزیزان امکان­پذیر نخواهد بود.

 

این پروژه صرفاً با هدف جمع آوری داده های موجود در کشور در حیطه بیماریها و مشکلات بهداشتی شایع درکشور آغاز گشت. هدف عمده پروژه افزایش سهولت دسترسی به اطلاعات موجود در کشور برای گروه هدف میباشد، لذا نویسندگان سعی بر آن داشته اند به دور از هرگونه قضاوت شخصی اطلاعاتی را که با ضوابط کتاب همخوانی داشته جمع آوری کنند.

 

 

 

گروه هدف

1.     سیاست گذاران و برنامه ریزان: تامین اطلاعات آماری سیاست گذاران حوزه سلامت در جهت کمک به دریافت اطلاعات لازم در جهت برنامه ریزیهای آتی حوزه بهداشت و درمان

2.     اساتید: روشن سازی حوزه های فاقد اطلاعات آماری کافی

3.     پژوهشگران: تامین اطلاعات لازم در جهت انجام تحقیقات بعدی

4.     دانشجویان: افزایش سطح اطلاعات آماری و اپیدمیولوژیک


انتخاب سرفصل ها
با آغاز این پروژه پس از مرور مستندات بین­المللی و بهره­گیری از نظرات کارشناسان خبره و افراد صاحب­نظر در حوزه سلامت،  9 سرفصل شامل :

1.      بیماری­های واگیر

2.      بیماریهای غیرواگیر

3.      بهداشت باروری

4.      بهداشت محیط

5.      ارتقاء سلامت

6.      ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جامعه

7.      آموزش و پژوهش در سلامت

 

 

8.      شاخص­های عمومی موثر بر سلامت

9.       اقتصاد سلامت

تعیین و اولویت­بندی شده و ضمن بررسی اطلاعات موجود لیست جامعی از موضوعات مرتبط با سلامت در هر حوزه تهیه گردید(در زیر مجموعه­های آنها مجموعاً  80عنوان مشخص شده است). همچنین با استفاده از نتایج حاصل از این مرحله زیرعنوان­های اصلی هر یک از عناوین مشخص گردیده وهر فصل شامل 5 بخش )شیوع،بروز، عوارض، هزینه ها و عوامل خطر( و هر بخش شامل 4 قسمت )مطالعات بین المللی، مطالعات ملی، مطالعات مروری و مطالعات اولیه( باشد.
در مرحله بعدی بازیابی مستندات با هدف دستیابی حداکثری به مستندات مرتبط به روش جستجوی ساختاریافته صورت گرفت. جهت جستجوی مستندات مرتبط با هر یک از موضوعات گزینش شده، تیم تحقیق شامل تعدادی از دانشجویان اپیدمیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی، آشنا به بانک­های اطلاعاتی، آشنا به نحوه جستجو و بازیابی اطلاعات حاصل از جستجو، بانک­های اطلاعاتی پاب مد/ مدلاین و بانک اطلاعاتی ایران مدکس و SID را جهت بازیابی مستندات با استفاده از کلمات کلیدی از پیش تعیین شده و با حساسیت بالا مورد جستجو قرار دادند. در این مرحله سعی شد جدیدترین مطالعات بر اساس حجم نمونه و جامعیت آن­ها جمع­آوری گردند.

 

 

متعاقب نگارش و تدوین هر فصل با در نظر داشتن یکنواختی در نحوه ویرایش، ویرایش اولیه متون از نظر نگارشی انجام پذیرفته و داده­ها تکمیل گردیدند.
سپس ویراستار دوم نسبت به ویرایش علمی مطالب اقدام و پس از اعمال نظرات ایشان مباحث جهت دو نفر از صاحب­نظران آن حوزه ارسال و نهایی گردیده­اند.
لازم به ذکر است که در این کتاب سعی بر آن بوده تا اطلاعات آماری منتشر شده توسط پژوهشگران سراسر کشور صرفاً جهت استفاده سایر حوزه­ها جمع­آوری و خلاصه­نویسی شوند و نویسندگان اهتمام بر آن داشته­اند تا  ­از تحلیل و داوری اطلاعات منتشر شده اجتناب ورزند.
نظر به اینکه هدف پدیدآورندگان بروز رسانی موضوعات کتاب و تکمیل آن­ها به مرور زمان می باشد، لذا تصمیم بر آن شد تا کتاب به صورت الکترونیک در قالب وب سایتی ساده و روان در دسترس همگان قرار گیرد. در این وب سایت ،کاربران توانایی دریافت فایل PDF هر فصل را به صورت رایگان دارا می باشند

اگرچه ممکن است برخی از مطالعات به دلیل در دسترس نبودن در پایگاه های جستجو شده و یا عدم دسترسی  به متن کامل آنها وارد فصول مربوطه نشده باشند، اما امید بر آن است که با انتشار کتاب الکترونیک "کسا" و اقبال خوانندگان به آن بتوانیم از نظرات شما عزیزان در بهبود هر

 

چه بیشتر این کتاب بهرمند گشته و امکان آن را داشته باشیم تا با کسب نظرات شما کتابی جامع تر تقدیم حضورتان گردد.

در آینده امید بر آن است که پژوهشگران در صورت یافتن مقاله ای که در کتاب وارد نشده است آن را برای ما ارسال فرمایند تا به مرور زمان فصول از نظر محتوا جامع­ترگردند زیرا هدف نگارندگان به روز رسانی موضوعات ، افزایش موضوعات کتاب و نهایتاً ارتقاء کیفی محتوی کتاب می­باشد.

قابلیت های کتاب کسا

1-ارائه اطلاعات جامع و کامل در حیطه مورد نظر در یک فایل که باعث سهولت کار خوانندگان و تسریع در زمان دریافت اطلاعات مورد نظر در آن حیطه می گردد.

2-ارائه فصول به صورت مرور نظام مند که بهترین روش ارائه شواهد موجود در موضوعی خاص می باشد.

3-ویرایش فصول توسط کمیته ویرایش متشکل از دو نفر که  از نظر نگارشی و علمی فصول را بررسی کرده و بازبینی نهایی توسط صاحب نظران حیطه موردنظر  انجام می گردد که موجب ارتقاء کیفیت و به حداقل رساندن خطاهای احتمالی مطالب فصول مربوطه می گردد.

4-دسترسی آسان و رایگان به فصول مربوطه با قابلیت دانلود و ذخیره سازی فایل های فصول

5-ارائه مطالب یکپارچه و منسجم در خصوص بیماریها و مشکلات بهداشتی شایع درکشور ایران که به نوع خود بینظیر و امری بدیع می باشد.

6-امکان به روز رسانی مطالب فصول با توجه به الکترونیک بودن نسخه کتاب و بالاخص اینکه در اهداف کوتاه مدت کتاب این بحث مطرح گردیده است و دنبال می گردد.

دات نت نیوک فارسی